слајд »

БЕРТА ЕВРЕЈКАТА – ЈУДЕН

БЕРТА ЕВРЕЈКАТА – ЈУДЕН

Во духот на добрососедство и според стратегијата на Заев  “дека во македонските учебници ќе биде променето се она што не е во новиот дух на соработка помеѓу двете држави“ ќе мора да се вклучи

ПОВЕЌЕ »
АВТОПАТОТ НА РУШВЕТЏИЈАТА

АВТОПАТОТ НА РУШВЕТЏИЈАТА

Од огромната народна енергија подигната од активностите на Никола Димитров во Атина и пред се на Зоран Заев во Бугарија, други работи, исто така важни проаѓаат безмалку незабележани. Дури и подзаборавивме на Тиранската платформа.

ПОВЕЌЕ »
БУГАРИТЕ ЌЕ МЕ СУДАТ ЗА МАКЕДОНИЈА

БУГАРИТЕ ЌЕ МЕ СУДАТ ЗА МАКЕДОНИЈА

Најновата соросоидна сага со актерот Тони Михајловски, алијас Шанац, е всушност продолжение на “декадата на борба против секој што размислува патриотски“. На Тони сега му претстои мачна патека на покани и одења на давање

ПОВЕЌЕ »
СЛАВО-БАЛИСТОТ ТУНТЕВ

СЛАВО-БАЛИСТОТ ТУНТЕВ

Според славо-балистот од СДСШ Томислав Тунтев: Локални избори нема да се одржат во Македонија во октомври како што беше планирано, затоа што рејтингот на СДСМ е на многу ниско ниво, а најверојатно нема да

ПОВЕЌЕ »
РУСКА ПАРТИЈА ВО МАКЕДОНИЈА

РУСКА ПАРТИЈА ВО МАКЕДОНИЈА

За приватно лице, за поединец, за човек кој не стигнува до меѓународни личности и институции благодарејки на позицијата или функцијата – имам исклучително силни врски и контакти во Русија. Јас сам, лично, како Миленко.

ПОВЕЌЕ »
5:0

5:0

Дали може било што да е пофално при пораз од 5:0? Секако  не. Нема фалба и со пораз 2:1 или 1:0, но во тие случаи може да се бара оправдување од типот “судиска грешка“,

ПОВЕЌЕ »
СЕ ФРИК ДО ФРИК

СЕ ФРИК ДО ФРИК

Замислете, сега  да има самит на премиерите на балканскиве држави: лезбејка,   црпнат,   терорист,   поранешен вратар,   шверцер на цигари…     Единствено ципрас делува наизглед најстабилен од сите овие…    

ПОВЕЌЕ »
ЗЕМЈОДЕЛСТВОТО и СДСМ

ЗЕМЈОДЕЛСТВОТО и СДСМ

Завчера СДСШ се изнатресе глупости, реагирајки на прес конференција на поранешниот заменик министер за земјоделство Ванчо Костадиновски, а никој не реагираше! Слично како и со случајот на “блиндираната“ тераса на Премиерскиот кабинет!!! И ете,

ПОВЕЌЕ »
ГОЛЕМА АЛБАНИЈА

ГОЛЕМА АЛБАНИЈА

Естетиката им е слаба страна! Навлечени се на Голф тројка. Лојалноста им е слаба страна – историскиот лидер им е православен христијанин. Живеат во општество што е назад неколку стотина години во однос на

ПОВЕЌЕ »
ЃОРГИЈА КАСТРИОТ

ЃОРГИЈА КАСТРИОТ

Сите предци на Георгија Кастриот имаат македонско потекло. Неговите предци се знаат за девет колена наназад. Тоа биле: Константин (1176), Бране (1233), Јоан (1261), Константин (1279), Бранислав (Бранила 1307), Павле (1332), Никола (1354), Иван

ПОВЕЌЕ »
UA-38420574-1