Спорт »

РЕНЕ ИГИТА

РЕНЕ ИГИТА

ЕЛ ЛОКО – ЛУДАКОТ Инаку најблизок пријател со Пабло Ескобар. Zamislite golmana koji dobro brani,dribla,izvodi penale,izvodi slobodne udarce,daje golove.E da je više takvih golmana danas fudbal bi bio mnogo zanimljiviji. Rene Igita je rođen

ПОВЕЌЕ »
АРСЕНАЛ

АРСЕНАЛ

Арсенал има два проблеми?! Проблемите се викаат Арсен Венгер и Јани Ма Краду Ли. Додека не ги отстрани, клубот бел ден нема да види.  

ПОВЕЌЕ »
KOСТОВСКИ

KOСТОВСКИ

Официјално Летните олимписки игри во Рио де Жанеиро 2016 почнаа денеска рано изутрина по наше средноевропско време, со спектакуларното свечено отворање на легендарната „Маракана“. Организаторите беа вистински кавалери, почетокот на натпреварувачкиот дел (среда, 3

ПОВЕЌЕ »
СТОП ЗА РАСИЗМОТ

СТОП ЗА РАСИЗМОТ

Не ми е јасна акцијата на УЕФА (и ФИФА) СТОП ЗА РАСИЗМОТ! Бидејки е прашање кој расизам? Расизмот, значи проблем со расата, ама тоа не значи дека се работи за црна, црвена или жолта.

ПОВЕЌЕ »
ШИПО ОД ГОСТИВАР

ШИПО ОД ГОСТИВАР

Хитлер се превртува во гробот! Вентилатор се направи. Еве, ексклузвно слика на шпонот од Гостивар што си го промени идентитетот. Не е шиптар, сега германец е. Голгетерот на “панцерите“

ПОВЕЌЕ »
ФУДБАЛ

ФУДБАЛ

На само неколку десетина минути пред почетокот на Европското првенство во фудбал, да потсетам дека ова е фудбал. Дека топката е округла. Дека изненадувањата се секогаш присутни. Сум бил и сум коментирал многу натпревари.

ПОВЕЌЕ »
ПАРИ и УМ

ПАРИ и УМ

Многумина низ спортот научија дека тоа што се (пре)богати не значи и дека се (пре)умни. Особено во професии во кои не се разбираат. На пример фудбал, ракомет, кошарка… Или надвор од спортот како во

ПОВЕЌЕ »
КОМЕНТАТОРИТЕ

КОМЕНТАТОРИТЕ

Младен Делиќ (1919 – 2005) тврдеше, и никој не му се спротиставуваше на тврдењето, дека голем коментатор се станува на голема утакмица. Владан Стојаковиќ (1927 – 1997) тврдеше, и апсолутно никој не му се

ПОВЕЌЕ »
СТРУЧЊАЦИТЕ ВО ФСМ

СТРУЧЊАЦИТЕ ВО ФСМ

“Обединетите за фудбалот“ излегоа со критика за сегашното раководство кое , според нив, бркало стручни а вработувало нестручни кадри?! Ја па да ги прашам, во нивно време кога на важни функции во ФСМ беа:

ПОВЕЌЕ »
ЦАНЕ од ЏОРЧЕ

ЦАНЕ од ЏОРЧЕ

Додека трае очајниот обид за консолидација на ФФМ, кога на сите ни пречат очајно лошите резултати на “А“ тимот, кога сите гледаме надеж во младите категории, кога основниот услов за фудбал БЕЗБЕДНОСТА ја нема

ПОВЕЌЕ »
UA-38420574-1