Колумни »

ГДЕ СИ ДАЧИЧУ – МАЛИ ПАЧИЧУ

ГДЕ СИ ДАЧИЧУ – МАЛИ ПАЧИЧУ

Прво, опрости Дачичу што немам “меко ч“ на тастатури. Второ, те нема нешто јуначино?! Вашиот традиционален сојузник и пријател, нели звоната на Нотр Дам звонеле за Србија (ноторна историска лага), ви влепи заушка ослободувајки

ПОВЕЌЕ »
СИНХРОНИЗИРАНО

СИНХРОНИЗИРАНО

Млого синхронизоано ово, “брате“ србине?! Млого! Види бога ти: Еди Рама интензивно ги собира неговите соплеменици од Македонија во Тирана! Коѕијас имал предлози за името, одговор чекал мажот!!! Дачиќ утврди дека србите биле браќа

ПОВЕЌЕ »
ШТО И НЕДОСТАСУВА НА 2016-та?

ШТО И НЕДОСТАСУВА НА 2016-та?

Да не биде дека везден го критикувам Претседателот Иванов, но навистина не можам да се согласам со констатацијата од неговото Новогодишно обраќање дека “2016-та што поскоро треба да ја заборавиме“!!! А, еве го и

ПОВЕЌЕ »
ВЕЛИНОВСКА

ВЕЛИНОВСКА

За крајот на оваа драматична, неспокојна и морничава 2016 година во која беа сконцентрирани сите можни несреќи ширум планетава и јас како чешкиот претседател Земан нема да ви ја честитам новата надоаѓачка година со

ПОВЕЌЕ »
ПОБЕДАТА НА ВМРО

ПОБЕДАТА НА ВМРО

Завршија изборите. Го имаме победникот. Тоа е оној истиот што победува една дузина години наназад. На буништето на нереалните желби остануваат зарипнато да кукурикаат Сашо Орданоски, Бранко Героски, Бранко Тричковски, Катерина Блажевска, Боби Хрстов,

ПОВЕЌЕ »
ПОРАКА до ВМРО

ПОРАКА до ВМРО

НАРОДОТ а не ЧАДОРОТ Во недела не‘ чека уште едно “референдумско“ изјаснување. Пак! Па еве, гледам сите колеги се срамежливи, недоискажани, подзаскриени – со еден збор опортунисти. Па еве пак, Батко Миленко со Крстот

ПОВЕЌЕ »
СТОКХОЛМ СИНДРОМОТ на АНГЕЛА МЕРКЕЛ

СТОКХОЛМ СИНДРОМОТ на АНГЕЛА МЕРКЕЛ

Доаѓањето на Обама во Европа, како лидер на поразената политичка опција на последните претседателски избори во САД, значат само две работи! Прво, дојде да им соопшти на своите преплашени сојузници, пред се суперзадолжените грци

ПОВЕЌЕ »
ЈОЛЕВСКИ и КОФАТА со г….

ЈОЛЕВСКИ и КОФАТА со г….

Во овие моменти, кога целиот слободарски и демократски свет ја слави победата над фашистичката Клинотонова клика на Демократите во САД, редно е да преповторам едно прашање кое повеќекратно го поставував. И, нормално за опуртунистичкиот

ПОВЕЌЕ »
БРАТИСЛАВ ДИМИТРОВ

БРАТИСЛАВ ДИМИТРОВ

академик (На Катица Ќулафкова, танчерка на модерен танц и академик) Знаете како се станува академик во Франција? Дури откако ќе умре некојчлен, се пополнува со нов. Разбира се, ваквата процедура кај нас не еприфатена

ПОВЕЌЕ »
СДС МОРА ДА БИДЕ СТАВЕНА НАДВОР ОД ЗАКОНОТ, А ФУНКЦИОНЕРИТЕ НА СДС ВО ЗАТВОР

СДС МОРА ДА БИДЕ СТАВЕНА НАДВОР ОД ЗАКОНОТ, А ФУНКЦИОНЕРИТЕ НА СДС ВО ЗАТВОР

Најновото дивеење на криминалците и багабонтите по скопските улици, болници и автобуси не‘ потсетува на времињата кога СДС валдееше со државава и кога се‘ се решаваше со помош на подземјето. Се потсетивме сите на

ПОВЕЌЕ »
UA-38420574-1