Колумни »

СТОКХОЛМ СИНДРОМОТ на АНГЕЛА МЕРКЕЛ

СТОКХОЛМ СИНДРОМОТ на АНГЕЛА МЕРКЕЛ

Доаѓањето на Обама во Европа, како лидер на поразената политичка опција на последните претседателски избори во САД, значат само две работи! Прво, дојде да им соопшти на своите преплашени сојузници, пред се суперзадолжените грци

ПОВЕЌЕ »
ЈОЛЕВСКИ и КОФАТА со г….

ЈОЛЕВСКИ и КОФАТА со г….

Во овие моменти, кога целиот слободарски и демократски свет ја слави победата над фашистичката Клинотонова клика на Демократите во САД, редно е да преповторам едно прашање кое повеќекратно го поставував. И, нормално за опуртунистичкиот

ПОВЕЌЕ »
БРАТИСЛАВ ДИМИТРОВ

БРАТИСЛАВ ДИМИТРОВ

академик (На Катица Ќулафкова, танчерка на модерен танц и академик) Знаете како се станува академик во Франција? Дури откако ќе умре некојчлен, се пополнува со нов. Разбира се, ваквата процедура кај нас не еприфатена

ПОВЕЌЕ »
СДС МОРА ДА БИДЕ СТАВЕНА НАДВОР ОД ЗАКОНОТ, А ФУНКЦИОНЕРИТЕ НА СДС ВО ЗАТВОР

СДС МОРА ДА БИДЕ СТАВЕНА НАДВОР ОД ЗАКОНОТ, А ФУНКЦИОНЕРИТЕ НА СДС ВО ЗАТВОР

Најновото дивеење на криминалците и багабонтите по скопските улици, болници и автобуси не‘ потсетува на времињата кога СДС валдееше со државава и кога се‘ се решаваше со помош на подземјето. Се потсетивме сите на

ПОВЕЌЕ »
ЈАНЕВСКИ

ЈАНЕВСКИ

Додека Катица Јанева дежура во УБК, и стигна поддршка од Џес Бејли и Чарлс Гарет. Никој не смеел да им стои на патот на Јанева и на СЈО. И луѓето се во право. Посебно

ПОВЕЌЕ »
ЈАНЕВСКИ

ЈАНЕВСКИ

Не знам зошто Основниот суд 1 Скопје се буни за Катица Јанева и за СЈО. Го утнале членот од Законот за кривична постапка. Голема работа. Два три члена погоре или подоле, зар прави некоја

ПОВЕЌЕ »
ЈАНЕВСКИ

ЈАНЕВСКИ

Телма се пофали дека во најновиот извештај на комуњарско-амбасадорската Агенција за медиуми имала најдобри оценки за балансираност и професионалност. Како е тоа мерено, подобро да не знаете, но е прилично неправедно. Кон МТВ и

ПОВЕЌЕ »
Стевица Деѓански

Стевица Деѓански

Србија између Русије и Запада – између националног интереса и националне издаје „Можда ће и бити лепших времена, али ово је наше“, Жан-Пол Сартр Геополитичка дешавања у свету су узаврела. После деценија релативног или

ПОВЕЌЕ »
НЕДЕЛКОВСКИ

НЕДЕЛКОВСКИ

“Брилијантните“ настапи на Катица Јанева-Шестица-Смоквица-Понављачица-СДСМовица…, ги втурна во втор план дејствијата на Зоран Заев-Црпко-Корнишон-Аболициран-Ајнштајн…, во врска со вклучување на нови и свежи кадри во и околу својата партија. Па така, преходното форсирање на Едмонд

ПОВЕЌЕ »
НИ СО ЧАК НОРИС НА ЛИСТА, СДСМ НЕ МОЖЕ ДА ПОБЕДИ

НИ СО ЧАК НОРИС НА ЛИСТА, СДСМ НЕ МОЖЕ ДА ПОБЕДИ

Дека во случајот со Зоран Заев си имаме работа со абдал, не е потребна поголема елаборација. Но, ич не ми е јасно зошто интелектуалата во опозиција, нивните домашни и странски ПР стратези, како и

ПОВЕЌЕ »
UA-38420574-1