Колумни »

FIRST BLOOD

FIRST BLOOD

Ако фино и педантно се чита светската историја, убаво ќе се забележи дека ништо, ама апсолутно ништо се нема решено без војна. Секако, мислам на геостратешки, идеолошки, територијални и верски судири. Зошто сега, во

ПОВЕЌЕ »
Thierry Meyssan

Thierry Meyssan

General Michael T. Flynn, the next US National Security adviser is in the process of organizing a radical overhaul of the Intelligence Services. According to our sources, he is getting ready to challenge the

ПОВЕЌЕ »
КАРГАНОВИЌ

КАРГАНОВИЌ

Стефан Каргановић БАЛКАНСКИ ОДЈЕЦИ ТРАМПОВЕ ПОБЕДЕ           Победа Доналда Трампа и његово наступајуће председниковање имали су у целини позитиван одјек у Југоисточној Европи, или да будемо прецизнији – на Балкану. У већини балканских земаља

ПОВЕЌЕ »
НАРКОМАНИ

НАРКОМАНИ

Искрено, загрижен сум за менталното и физичко здравје на неколкумина супер експонирани Телма-24Вести гости во емисии. Колумнисти кај Героски. Платеници на амбасади и Сорос. Загрижем сум, вистински загрижен. Немаат ли луѓето телевизор дома? Немаат

ПОВЕЌЕ »
ГДЕ СИ ДАЧИЧУ – МАЛИ ПАЧИЧУ

ГДЕ СИ ДАЧИЧУ – МАЛИ ПАЧИЧУ

Прво, опрости Дачичу што немам “меко ч“ на тастатури. Второ, те нема нешто јуначино?! Вашиот традиционален сојузник и пријател, нели звоната на Нотр Дам звонеле за Србија (ноторна историска лага), ви влепи заушка ослободувајки

ПОВЕЌЕ »
СИНХРОНИЗИРАНО

СИНХРОНИЗИРАНО

Млого синхронизоано ово, “брате“ србине?! Млого! Види бога ти: Еди Рама интензивно ги собира неговите соплеменици од Македонија во Тирана! Коѕијас имал предлози за името, одговор чекал мажот!!! Дачиќ утврди дека србите биле браќа

ПОВЕЌЕ »
ШТО И НЕДОСТАСУВА НА 2016-та?

ШТО И НЕДОСТАСУВА НА 2016-та?

Да не биде дека везден го критикувам Претседателот Иванов, но навистина не можам да се согласам со констатацијата од неговото Новогодишно обраќање дека “2016-та што поскоро треба да ја заборавиме“!!! А, еве го и

ПОВЕЌЕ »
ВЕЛИНОВСКА

ВЕЛИНОВСКА

За крајот на оваа драматична, неспокојна и морничава 2016 година во која беа сконцентрирани сите можни несреќи ширум планетава и јас како чешкиот претседател Земан нема да ви ја честитам новата надоаѓачка година со

ПОВЕЌЕ »
ПОБЕДАТА НА ВМРО

ПОБЕДАТА НА ВМРО

Завршија изборите. Го имаме победникот. Тоа е оној истиот што победува една дузина години наназад. На буништето на нереалните желби остануваат зарипнато да кукурикаат Сашо Орданоски, Бранко Героски, Бранко Тричковски, Катерина Блажевска, Боби Хрстов,

ПОВЕЌЕ »
ПОРАКА до ВМРО

ПОРАКА до ВМРО

НАРОДОТ а не ЧАДОРОТ Во недела не‘ чека уште едно “референдумско“ изјаснување. Пак! Па еве, гледам сите колеги се срамежливи, недоискажани, подзаскриени – со еден збор опортунисти. Па еве пак, Батко Миленко со Крстот

ПОВЕЌЕ »
UA-38420574-1