Македонија »

А, ИЗВИНУВАЊЕ?

А, ИЗВИНУВАЊЕ?

Македонската јавност со право очекува луѓето што намерно или заради незнаење, односно глупоча, ги промашија прогнозите, предвидувањата или проценките, ЈАВНО ДА СЕ ИЗВИНАТ. Тоа би било пристојно, цивилизирано, човечки… Многу ли се бара од

ПОВЕЌЕ »
ОСТАВКАТА НА ШЕКЕРИНСКА

ОСТАВКАТА НА ШЕКЕРИНСКА

Во текот на часовите околу синоќешната прес конференција на СДСМ, па до пополноќните часови, во штабот на Бихачка се одвивала драма. Имало расправија и кавга каде предњачеле “граџаните“, обвинувајки ги “сељачиштата“ (Заев) оти им

ПОВЕЌЕ »
ВМРО најмалку со 60 пратеника

ВМРО најмалку со 60 пратеника

Доколку овие изборни бројки се претворат во пратеници, еве како би личел резултаот. Нормално, оваа симулација претпоставува дека цела Македонија е една изборна единициа, и дека ДУИ ќе освои 120.000 гласа Во тој случај:

ПОВЕЌЕ »
ГУБИТНИЦИТЕ (film by Александар Поповски)

ГУБИТНИЦИТЕ (film by Александар Поповски)

НАРОДОТ ГО ИЗВАДИ КУБУРОТ, ГО ИСПАЛИ МЕТАКОТ. Алекс Ружин, кој не знам зошто ама се потпишува како политичар (?!), на избориве излезе со “програма“ која вели: “се молам на Господа веќе подолго време, Ѓорге

ПОВЕЌЕ »
ЃОРГЕ ИВАНОВ ПОБЕДНИК НА СИТЕ ИЗБИРАЧКИ МЕСТА

ЃОРГЕ ИВАНОВ ПОБЕДНИК НА СИТЕ ИЗБИРАЧКИ МЕСТА

На сите избрачки места на кои се гласше вчера во дијаспората, но и низ Македонија кај луѓето што го користеа правото да гласаат дома, победи Ѓорге Иванов. 100% триумф до овој момент. Не постои

ПОВЕЌЕ »
АВИОНОТ ЗА МОСТАР

АВИОНОТ ЗА МОСТАР

На два дена до изборниот молк, обичниот гласач во Република Македонија од кандидатот Стево Пендаровски бара одговор на две клучни прашања: 1. Зошто не се качи во авинот за Мостар заедно со својот шеф

ПОВЕЌЕ »
ПРОГНОЗЕРИ

ПРОГНОЗЕРИ

Ерол Ризаов во синоќешното свое гостување предвиде убедливо водство на Пендаровски по првиот изборен круг. Во истата емисија Мерсал Биљали предвиде водство на Пендаровски по првиот круг од 150.000 гласа. Кажаа и останаа живи.

ПОВЕЌЕ »
КОЈ СЕ НУДЕЛ ЗА КОАЛИЦИОНЕН ПАРТНЕР НА ВМРО?

КОЈ СЕ НУДЕЛ ЗА КОАЛИЦИОНЕН ПАРТНЕР НА ВМРО?

Еден од радикалните лидери на опозициона политичка партија, партија што ќе настапи независно на следниве парламентарни избори, до пред самиот почеток на изборната трка се нудел на ВМРО за да влезе во коалицијата “За

ПОВЕЌЕ »
НДИ СЕ ПОСРАМОТИ

НДИ СЕ ПОСРАМОТИ

Американците упорно се обидуваат со најразлични невладини, провладини, сорос-лук-лајк организации да се мешаат во внатрешните рабти на туги земји. Она што на извесен НДИ, претенциозно наречен “Институт“, му успеа во само три земји во

ПОВЕЌЕ »
АКО Е СИГУРЕН ЗАЕВ

АКО Е СИГУРЕН ЗАЕВ

Чист, како солза, резон. Бидејки Заев е толку сигурен дека ќе стане Премиер, веднаш нека си поднесе оставка на местото градоначелник

ПОВЕЌЕ »
UA-38420574-1