Што му е на ДУИ??

Што му е на ДУИ??

Да, да… Што му е на ДУИ? Што му е на Али, Груби, Теута?

Дали е вклучено копчето ON од страна на америкаснкиот амбасадор? Па племето од OFF помина во ON позиција? Не! Овој пат не е тоа. Не е Бејли, не се американците!!!

Овој пат е прагма во прашање. Односно бројки. А бројките се тие што некого внесуваат а друг изнесуваат од министерските кабинети.

Откако МАКЕДОНСКИОТ народ, на барање на ВМРО, одмолче триста работи (џамии дивоградби, албански знамиња, византиски орел…) заради некоја конечна цел за мирен соживот, откако низ државава се поставија десетина и десетина крстови а ДУИ молчеше, сега баш овој во Бутел ли е проблемот за племето? Бутел, каде огромното мнозинство се МАКЕДОНЦИ.

Не е проблем крстот, ниту орелот. Не е до ON/OFF копчето на Бејли.

Проблемот е во други две работи:

ПРВО, неколку релевнтни компании и организации што мерат рејтинзи го имаат истиот резултат за ДУИ. А тоа е дека во овој момент ДУИ има загубено нешто над 30% од својата популарност, односно луѓе што би гласале за нив. Тоа е катастрофално, море поразително, нивно соочување со реалноста дека албанците како население не сакаат со нив да владеат силеџии, мафијози и имбецили.

ВТОРO, уште позначајно е тоа што СДСМ ловејки зајак извади мечка од пештерата. Односно дека вкрстеното проверување на избирачкиот список покажа дека во Македонија нема фантомски гласачи. Но има 100.000 што се трајно исселени, и по никоја основа не ги интересира враќањето назад. Од нив 90% се албанци. Од тие 90.000 албанци, има 20-30.000 кои нормално се оддалечени од дома. Но останатите 60-70.000 се оние што не се појавуваат во Македонија ама со нивните имиња и ливчиња ДУИ ги полни кутиите.

Па така, со пречистување на тој список, и со засилен мониторинг на ОБСЕ, нема да има полнење кутии во Зајас и слични дувла.

Без овие “гласачи“ на ДУИ, со засилена контрола од ОБСЕ и со веќе евидентираниот пад од 30%, ДУИ ќе биде ставен во ситуација да биде егал со ДПА на Мендух Тачи. Доколку не е меѓународниот притисок, албански партнер во власта за Груевски е Мендух Тачи, секако. Со изедначен резултат, ДПА влегува во кабинетите, а побајаги “функционери“ на ДУИ (Груби, Асани, Теута…) ќе се преселат во казнено-поправните домови.

Така да, болката на ДУИ се вика Мендух Тачи.

Ова што попладнево го прават, а што не го расчистува Министерот за внатрешни Спасовски (СДСМ), е обид да си ја вратат популарноста од времето на командувањето со УЧК под чадорот од САД.

Денешната нервоза на Груби, Али, Теута, Меџити покажува дека ДУИ е свесен оти на 5-ти јуни ќе има два губитника: ДУИ и СДСМ.

ДУИ и СДСМ се опасни во моментите кога им станува јасно дека им се ближи поразот на следните избори. Решение за нив е да продуцираат хаос, насилие, беззаконие… Да продуцираат силеџии, багабонти, мафијаши, наркомани, психолабилни ликови што ќе завладеат со се што до вчера било нормален живот. Пазар, ресторан, школо, градинка, шеталиште…

МАКЕДОНЕЦОТ се уште е мирен и трпелив. Ќе ја испочитува стратегијата на Груевски, молбата на ВМРО. Трпение – спасение. Но сепак, апелирам албанците да не си заборават дека доколку не беше кукавичлукот на Трајковски и Бучковски, како и огромниот меѓународен притисок, немаше да има бели автобуси во Арачиново, и немаше посраните од страв терористи да куртулат легнати на патосите на тие автобуси како прасиња во кочина.

Еднаш куртулија.

Втор пат, тешко.

Миленко

03.03.2016

18.56 – Скопје

UA-38420574-1