СТОП ЗА РАСИЗМОТ

СТОП ЗА РАСИЗМОТ

Не ми е јасна акцијата на УЕФА (и ФИФА) СТОП ЗА РАСИЗМОТ!
Бидејки е прашање кој расизам? Расизмот, значи проблем со расата, ама тоа не значи дека се работи за црна, црвена или жолта. Може да е и бела!

Финалето вечерва ќе има помалку белци, а повеќе со темна, односно црна боја на кожата. Тоа покажува дека “белата“ Европа е загубена работа. Минато. Со исклучок на Италијанската и неколку Источно Европски репрезентации, сите други се офарбани и исламизирани.
Па така, СТОП за РАСИЗМОТ можам да го разберам како борба за спасување на белата раса. Бидејки црната нема од што да биде спасувана. Таа веќе, ако ништо друго фудбалски, доминира.

За да го поткрепам ова што го тврдам, еве го списокот на можните состави за вечерашново финале.

Rui Patrício; Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro; William Carvalho, Adrien, João Mário, Renato Sanches; Nani, Ronaldo.

Lloris; Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra; Pogba, Matuidi; Sissoko, Griezmann, Payet; Giroud

ПОРТУГАЛИЈА:

Пепе – е бразилски “прето“ (црнец).
Виљам Карваљо е роден во Ангола.
Жоао Марио – Африка.
Ренато Санчез по татко е од Сао Томе и Принципе, а по мајка од Капе Верде.
Нани е од Капе Верде, што се 10 вулкански острови во централниот дел на Атлантски океан.
Роналдо не е од оваа планета

ФРАНЦИЈА:

Сања е од Сенегал.
Умитити е од Камерун.
Евра е од Сенегал.
Погба е од Гвинеја.
Матуиди е од Ангола.
Сисоко е од Мали.
Пајет е од островите Рејунион во Индискиот океан, источно од Мадагаскар.

Вечерва ќе гледаме АФРОЕУРО 2016 финале во фудбал.

UA-38420574-1